טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

ייעוץ זוגי – מה אני צריך את זה?!

ייעוץ זוגי – מה אני צריך את זה?!
What-I-Need-It-For
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: אוקטובר 18, 2020

כשהיו לו בעיות בעסק, הוא מיד פעל והשתמש בכל הידע שיש לו כדי לנסות להציל את העסק וכשזה לא עזר הוא פנה אל מיטב המומחים – יועץ עסקי, יועץ פיננסי ועוד כל מיני יועצים. ביחד הם ישבו, חשבו ויצרו תכנית פעולה חדשה ואסטרטגית להבראת העסק.

כשאשתו אמרה לו שיש להם בעיות ושהיא רוצה ללכת לייעוץ זוגי הוא מיד התנגד: "מה פתאום?! אין לנו בעיות רציניות ואת אלו שיש אנחנו יכולים לפתור לבד. זה בזבוז כסף, אנחנו לא צריכים אף אחד שיגיד לנו מה לעשות ובטח לא אישה זרה. את תראי, יהיה בסדר…"

עברו ימים, שבועות וחודשים, שום דבר לא השתנה וממש לא היה בסדר. היא ניסתה את מזלה שוב במהלך הזמן, אבל השיגה את אותה תגובה. אחרי מספר ניסיונות לשכנע אותו, היא התייאשה. בשלב מסוים היא מרגישה שהגיעו מים עד נפש וערב אחד מודיעה לו שהיא רוצה להתגרש. רק אז "צלצלו לו הפעמונים".

בואי נלך לייעוץ זוגי הוא הציע, היא כבר לא רצתה. היוצרות התהפכו ועכשיו הוא דחק בה לעשות את הצעד וללכת לייעוץ זוגי – "נעשה כל מה שאת רוצה". כשהעסק שלו שקע בצרות, לא הייתה לו שום בעיה לפנות אל אנשי מקצוע לעזרה אבל כשהזוגיות שלו הייתה בצרה, האופציה הזו נראתה לו מיותרת ולא סבירה.

איך זה ייתכן?

אמנם אנחנו עדים להופעתו של "הגבר החדש" בעולם אך עדיין, מגדריות מכתיבה מהלכים רבים. מרגע הלידה, ילדים לומדים איך אמור להיות גבר ואיך אמורה להיות אישה. להיות גבר או להיות אישה, זה אומר שעליך לאמץ קודים מאד מסוימים של התנהגות וליישם אותם. אחד הקודים עליו התחנכו ועדיין מתחנכים גברים רבים, אומר שגבר לא אמור להיות עסוק ברגשות. הקוד אומר שרגשות זה עניין של בנות. על פי הקוד בנים/גברים לא אמורים לגלות או לבטא רגשות אלא אמורים להיות חזקים, לא לחוש כאב, להתגבר, להיות החלטיים ורציונליים. לאורך זמן, התנהלות על פי הקוד הזה גורמת לגברים רבים לדחוק הצידה מנעד רחב של רגשות וחלקים מהעולם הפנימי. לפעמים הם נדחקים  עד כדי כך שהגישה אליהם הופכת ללא זמינה וכמעט בלתי אפשרית.

מאיפה צצה ההתנגדות שלו לייעוץ זוגי?

בדיוק מהקוד הזה. דרך עיניי הקוד הזה הוא ראה ייעוץ זוגי כמקום בו שוקעים בביצה של רגשות רכרוכיים ושאר "חפירות ובלבולי מוח"… מה הוא צריך את זה?

הוא גם הביא בחשבון שייעוץ זוגי עשוי לאלץ אותו לגעת במקומות בהם אין לו מושג איך נוגעים ובנוסף יש סיכוי שיצטרך לקחת אחריות על שגיאות ולהשתנות… מה הוא צריך את זה?!

רק כשאשתו הרימה את דגל הגירושין, הגיע הרגע שהוא הבין סוף סוף שאין ברירה – צריך את זה, מערכת היחסים נמצאת עם הגב לקיר ויש סיכוי שזה הצ'אנס האחרון להציל את הנישואים!

מזל טוב… הם הגיעו לייעוץ!

להפתעתו הוא גילה את התהליך כנעים. הוא גילה כי זהו מקום בו רואים אותו. זהו מקום בו מתאפשר לו ללמוד ולהגיע אל אותם מחוזות שנדחקו בתוכו והוא שכח שהם קיימים. הוא גילה שאפשר ושהוא יכול להיות הגבר החזק (כמו שהוא חשב שאשתו צריכה שיהיה) ויחד עם זאת רגיש. הוא נחשף לעולם שלם וחדש של תקשורת ומתוך כך התקרב אל אשתו ואל עצמו. אמנם זהו מקרה אישי וספציפי אך מניסיוני אני יודעת כי רבים פוגשים בדיוק את ההתנגדות הזו לייעוץ זוגי. במקרה הספציפי הזה, התהליך הצליח לשמר ולחזק את היחסים אבל במקרים רבים אחרים, כשמגיעים לייעוץ אחרי שכבר הונף דגל הגירושין, זה עשוי להיות רגע אחד מאוחר מידי… אל תחכו לרגע הזה.

אם משהו משתבש ביחסים, זה נכון לבקש עזרה מקצועית וממש לא בושה, נהפוך הוא. בתהליך מקצועי יש סיכוי שתרוויחו פעמיים – גם את עצמכם וגם את היחסים. תביאו בחשבון שיש סיכוי אדיר שהתהליך יהיה נעים, מפרה, מצמיח ומשדרג את החיים!

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp