טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

חרדת בריאות (היפוכונדריה)

חרדת בריאות (היפוכונדריה)
חרדת בריאות (היפוכונדריה)
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: אוקטובר 18, 2020

במשך חודש אלון חש כאב בצד ימין של הבטן התחתונה. הוא פנה אל הרופא שבדק אותו ידנית ואמר שהוא לא רואה סיבה לדאגה אבל כדי להיות בטוח הוא הפנה את אלון לבדיקות. הבדיקות היו תקינות לגמרי אבל אלון לא נירגע – "איך זה יכול להיות שהכול בסדר אם כואב לי?".

הוא חוזר אל הרופא מתלונן על הכאב ומבקש בדיקות מעמיקות יותר. אלון מוצא את עצמו מתרוצץ מבדיקה לבדיקה שכולן תקינות בסופו של דבר – הוא מחליט להחליף את הרופא. גם הרופא החדש לא מוצא סיבה פתולוגית לכאב ואלון מחליט לבדוק באינטרנט בעצמו. הוא מקליד את הסימפטומים שהוא חווה ומחכה לדיאגנוזה שהרשת תיתן לו. מרגע זה חלה הידרדרות במצב הכאב שלו וגם במצב הרוח שלו. הרשת מספקת אין ספור אפשרויות לסיבת הכאב וכולן קשות – אלון בטוח שיש לו סרטן ופשוט לא עלו על זה. הוא לא מאמין לרופאיו, הוא לא מאמין לבדיקות, הוא בטוח שהוא עומד למות. הוא כבר מריץ בראשו תרחישים של מה יקרה לאשתו וילדיו אם ימות והחרדה שלו גוברת. הוא כבר לא ישן טוב בלילות והתפקוד היום יומי שלו נפגע אף הוא.

לדורית יש כאב בחזה. היא בטוחה שיש לה סרטן בחזה, כי גם לאימא שלה היה סרטן בחזה. דורית לעומת אלון, נמנעת מללכת ולהיבדק – למה? כי אם תיבדק יש סיכוי שהפחד שלה יקבל אישור. כל מאמץ מהאנשים שקרובים אליה לנסות ולשכנע אותה להיבדק אינו צולח. מצב הרוח שלה ירוד, היא דואגת וחרדה מאד. כל מחשבותיה הן על מה יקרה אם – היא רואה שחורות, שמחת החיים שלה נעלמת, היא מתרחקת ממכריה ומבני משפחתה.

המשותף לשני המקרים המתוארים היא החרדה – בשפה המקצועית חרדת בריאות, או היפוכונדריה.
אנשים שסובלים מחרדת בריאות מפרשים בצורה קיצונית תחושות שונות שהם חשים בגופם, ולמעשה נוטים לפרש כל תחושה בגוף כסימפטום של מחלה, למרות שאין כל ממצא רפואי שמוכיח זאת. לכן פעמים רבות אנשים הסובלים מחרדת בריאות מתקשים להאמין לתוצאות הבדיקות הרפואיות ונוהגים לדרוש בדיקות חוזרות או במקרים אחרים להימנע מהן לגמרי. המאפיין המרכזי של חרדת בריאות הוא מוקד תשומת הלב של האדם. כאשר תשומת הלב מופנית תדיר אל שינויים נורמליים בתפקוד הגוף או לדברים בגוף שבעבר לא שמנו לב אליהם עשויה להתעורר חרדה. האדם החרד יתמקד באופן כמעט בלעדי בתחושות הללו ויסיק שמשהו אצלו לא בסדר. תגובה חרדתית אל הסימפטומים מן הסתם מעצימה את התחושות הגופניות הקיימות וכך נכנסים אל מעגל שקשה לצאת ממנו. חרדת בריאות היא הפרעה גדולה לחיים של האדם שסובל ממנה, היא משפיעה על היום יום וגורמת סבל אמיתי.

על הטיפול

בטיפול ממוקד נלמד לזהות את דפוסי המחשבה אשר יוצרים את החרדה ומזינים אותה – נכיר את הגוף והפעילות הנורמלית שלו, נלמד גישה חדשה אל הגוף ואל כאב בכלל. חרדת בריאות היא חרדה שמתארת את יחסי האדם עם הגוף שלו, עם העולם, עם החיים בכלל. אם מצאתם את עצמכם עסוקים בבריאות שלכם באופן מטריד, כדאי לבקש עזרה ולטפל בחרדות בדרך יעילה. הדרך הנכונה לטיפול בחרדת בריאות היא זו שנוגעת במחשבה אבל לא שוכחת לגעת גם בגוף…

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp