טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

חרדות בהריון וחרדות אחרי לידה

חרדות בהריון וחרדות אחרי לידה
pregnancy-childbirth-anxiety
 • אורית צוקר Ph.D T.C
 • מאת: אורית צוקר Ph.D
 • |
 • עודכן לאחרונה: פברואר 18, 2024

נשים רבות חוות חרדות בהריון ופחדים הקשורים להריון וללידה, רבות מהן חוששות לדבר על זה. למה?
כי אירועים כמו הריון ולידה נתפסים כמשמחים ועל פניו אין מקום לפחד במקום של שמחה וכי הריון ולידה נתפסים ככל-כך טבעיים שאת אמורה לדעת בדיוק איך להתמודד עם זה – כי בתור אישה מצופה ממך להגשים את עצמך גם דרך האימהות ואם את פוחדת אז מן הסתם את "פחות אישה" או כישלון. השתיקה וההסתרה של הפחד גוררים מצוקה שמעצימה אותו ומביאה נשים מסוימות עד למצב של הימנעות מהריון. אז בואי נכריז כי זה בסדר לפחד מהריון ולידה ואפשר גם לעבור דרך זה בהצלחה.

שלומית יושבת מולי בקליניקה ומספרת שכולם מחייכים אליה, שמחים עבורה, מברכים אותה במזל טוב, למראה בטנה המתעגלת מיום ליום – אבל עבורה כרגע, החרדות בהריון והדאגה מוחשיים יותר מן השמחה. היא דואגת לעצמה, לגוף שלה שמשנה את צורתו וחוששת שלעולם לא תחזור לגזרה החטובה שהייתה לה לפני ההיריון. היא מרגישה כאילו "חייזר השתלט עליה" ודורש ממנה לאכול יותר ממה שהיא צריכה, לישון רק על הצד או על הגב ואף פעם לא על הבטן כמו שהיא אוהבת. היא מרגישה שבעלה כבר לא נמשך אליה ושהיא מאבדת את השליטה על חייה. היא אף חוששת מאיבוד שליטה רב עוד יותר בזמן הלידה הצפויה לה ועל כל מהלך חייה עם בואו של העובר שלה לעולם. חרדות אחרי לידה לא מפסיקות להטריד אותה והיא מדמיינת את הרע ביותר. והלידה עצמה? רק מעצם הזכרת המילה "לידה" היא נתקפת ברעד – היא לא מוכנה ללדת אלא רק בניתוח קיסרי! מחברותיה שמעה על הלידות שלהן, על צירים כואבים, על שעות ארוכות בחדר היולדות, על כאבים קשים. היא לא מוכנה לעבור את זה. כשאף אחד לא רואה, היא בוכה, בוכה מפחד ומחרדה.

חרדה מלידה

חרדה מלידה מאופיינת בכמה סוגים: חרדה הקיימת לפני הריון ראשון או לפני לידה ראשונה, חרדה לאחר לידה טראומטית, וחרדה בזמן הריון. האפשרויות הללו כולן קשורות בהתעסקות עם שליטה – הצורך בשליטה תמיד יהיה קשור בחרדה וכל מה שקשור בהריון ולידה מדבר בדיוק על איבוד שליטה. הריון ולידה הם מצבים בהם השליטה בגוף ובנפש היא מהנמוכות שיש. הגוף משתנה, החיים משתנים, כל מה שקורה בגוף סמוי מן העין ואין לדעת מה קורה שם ואי אפשר לשלוט בתהליך, הן בזמן ההיריון הן בזמן הלידה וגם אחריה. החיים כבר לא יראו אותו הדבר, מי יודע מה יהיה ואי אפשר לעצור את התהליך או לשנות אותו.

המחשבות והתרחישים הנלווים לחרדת בהריון ולידה

המחשבות המתלוות לנושא הן בעיקר מחשבות העוסקות בתרחישים הכי נוראיים שעשויים להיות ויש נשים שאף מרחיקות עד לכדי הימנעות מהריון ומלידה ואפילו מיחסים אשר עשויים להתפתח לכיוון של רצון או דרישה להריון ולידה.

 • אם את מוצאת את עצמך נמנעת מהריון ולידה או אפילו מיחסים אשר עשויים להוביל לשם.
 • אם את חושבת מחשבות שליליות על מהלך ההיריון, הלידה ותוצאותיה.
 • אם בלילות את מתהפכת על משכבך ולא נרדמת כי במחשבותייך כבר קורה הרע ביותר לך ו/או לעובר שלך.
 • אם את חוששת מהיכולת שלך לעמוד בתהליך הלידה.
 • אם את מתכננת ניתוח קיסרי למרות שאין צורך אמיתי בכך.
 • אם את מציירת בדמיונך את חייך לאחר הלידה כאיומים ונוראים.
 • אם את נזכרת בלידה הקודמת, שהייתה קשה, ללא הרף גם אחרי זמן רב ונמנעת בעקבות זאת מהריון נוסף.

אם את חווה את אחד מהתרחישים הנ"ל, ייתכן בהחלט שאת חווה חרדה מהריון ו/או לידה.

איך מתמודדים עם חרדת הריון / לידה?

החלק הראשון והחשוב ביותר הוא ההכרה במצב – להבין שהפחד הוא לגיטימי, שאפשר ורצוי לדבר עליו וגם יש מה לעשות איתו. במהלך הטיפול בחרדות אלו נאתר ונבדוק את דפוסי החשיבה שמולידים את הפחד ונלמד לעשות בהם שינוי. נלמד את הגוף, נלמד לסמוך על הגוף שהוא יודע בדיוק מה לעשות ובתוך כך נלמד להרפות ולאפשר לתהליכים טבעיים בגוף לקרות. רוב התהליכים בגוף הם תהליכים בהם אין לנו שליטה ולמרות זאת הם מתבצעים על הצד הטוב ביותר. יותר מכך, כשאנו מנסים לשלוט בתהליכים הטבעיים של הגוף אנחנו עשויים להפריע יותר מאשר להועיל.

כשנלמד לסמוך על הגוף ועל התהליכים הטבעיים שבו, למעשה נלמד לסמוך על כוח החיים, על דינמיקת החיים ומכך נתחזק בגישה שלנו לחיים באופן ספציפי וכללי כאחד!

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp

תפריט נגישות