טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

מחשבות טורדניות

מחשבות טורדניות
מחשבות טורדניות
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: אפריל 8, 2021

את כולנו מטרידות מחשבות שקשורות לבעיות או דאגות בחיים, אולם כאשר מדובר על "מחשבות טורדניות" הכוונה היא לסוג מאוד מסוים של מחשבות.

מחשבות טורדניות הן מחשבות לא הגיוניות שמעוררות בנו פחד וחרדה וחוזרות על עצמן ללא הרף, הן כאילו מגיעות משום מקום ולא מרפות, הן ממש מפריעות לך בחיי היום יום שלך כי הן מעסיקות אותך ללא הפוגה. בדרך כלל מדובר במחשבה אחת ספציפית שחוזרת על עצמה בווריאציות שונות למשך תקופה ארוכה. מחשבה טורדנית אחת עשויה להחליף את עצמה באחרת לאחר תקופה. למשל, עודד מוטרד ממחשבה שחולפת בראשו כל פעם שהוא עובר ליד חלון פתוח. המחשבה אומרת לו שהוא עשוי לקפוץ מהחלון. אין בו שום רצון אמיתי לקפוץ מהחלון, אבל המחשבה גורמת לו לפקפק בעצמו. הוא מפחד ממשהו שהוא עשוי לעשות ברגע של איבוד שליטה. למרות שהוא מודע לכך שאין בו רצון לקפוץ מהחלון, עולה בו ספק שמעורר פחד וחרדה.

"אולי יום אחד באמת אקפוץ מהחלון… אולי יום אחד אאבד שליטה?"

או במקרה של חגית, היא מוטרדת ממחשבה שבה היא מדמיינת את עצמה זורקת את התינוקת שלה על הרצפה. למרות שהיא יודעת שהיא לא תעשה מעשה שכזה, אפילו רק מעצם זה שמופיעה בראשה מחשבה שכזו, היא נלחצת, נבהלת ומרגישה חרדה גדולה. היא פוחדת שיום אחד תאבד שליטה בעצמה ומבקשת מאימא שלה שתהיה איתה ועם התינוקת כדי לפקח עליה, מרבית שעות היממה. הנושאים בהן עוסקות מחשבות טורדניות הם רבים ויכולים להופיע גם כמחשבה כאילו "אני מסוגל לפגוע בעצמי", או מחשבה כי "אפלוט מילים ללא שליטה", או מחשבה שאומרת שאולי "אפסיק לאהוב את בן/בת הזוג שלי", מחשבות שקשורות למחלות או מחשבות שקשורות לנטייה מינית.

התסכול הגדול…

התסכול הגדול שקשור במחשבות טורדניות הוא שאותן מחשבות לא מושפעות מקולו של ההיגיון, הן מושפעות בעיקר מקולו של הספק – גם אם קיים רק סיכוי של אחד למיליון לכך שהתרחיש המתחולל במחשבה יקרה, בדרך כלל הוא יהיה הקול שינצח במערכה. תסכול נוסף שקשור במחשבה טורדנית הוא שככל שמנסים להימנע מהן, כך הן מופיעות יותר. בדיוק כמו במקרה שנבקש ממישהו לא לחשוב על פילים ורודים… מה תהיה התוצאה? כשאומרים לך לא לחשוב על משהו, אתה תחשוב בעיקר – עליו!

אז מה עושים מה מחשבה טורדנית, פולשנית ומטרידה?

האם נותנים למחשבות הטורדניות להכתיב את החיים? האם אפשר להיפטר מהן? חשוב שנבין, ההבדל בין מחשבה על איבוד שליטה שאיננה מחשבה טורדנית לבין מחשבה שהיא אכן טורדנית, הוא החרדה שמתעוררת כשהיא עולה. כלומר, התגובה למחשבה (החרדה) היא זו שהופכת אותה לטורדנית בהגדרה. התגובה (החרדה) נוצרת מהסיפור שאני מספר לעצמי על המחשבה שעולה בי וכתוצאה מהספק העצמי שהסיפור מעלה. זהו ספק שניזון מהטלת הספק באדם שאני: "איזה מן אדם אני אם אני בכלל מסוגל לחשוב כזאת מחשבה?" התגובה (פחד וחרדה) נוצרת כתוצאה מהזדהות עם המחשבה וחוסר היכולת לעשות את ההפרדה בין מחשבה למציאות. ההבנה הזו היא גם הדרך לפתרון הבעיה. הבנו כי מחשבה לא תעלם אם ננסה לדחוק אותה או לא לחשוב אותה. לכן, כדי להיפטר ממחשבה טורדנית יש ללמוד לזהות את המקום בו אני מזדהה איתה, יש ללמוד מה עושים עם הספק וגם כיצד להשפיע על התגובה הקבועה (החרדה).

במידה ואתם פוגשים מחשבות טורדניות ומטרידות, אני מזמינה אתכם ללמוד איך ליצור שינוי מתוך קבלת עצמי בדרך אמפטית, מבינה, קצרה ויעילה –
מוזמנים ליצור עמי קשר בכל כעת!

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp

תפריט נגישות