טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

חרדה כלכלית

חרדה כלכלית
חרדה כלכלית
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: אוקטובר 10, 2020

כאשר אנחנו נתקלים במונח "חרדה כלכלית", הנטייה הטבעית תהיה לשער כי מדובר בחרדה אשר תופיע אצל אדם הנמצא במצב כלכלי לא טוב או אדם שפוגש מחסור. ובכן, חרדה כלכלית עשויה להופיע בכל חתכי האוכלוסייה, אך מסתבר כי היא מופיעה יותר דווקא אצל אנשים שעובדים, שהכנסתם יפה, שיש להם חסכונות ולא חסר להם דבר!

פרדוקסלי? אכן. אדם שפוגש חרדה כלכלית פוחד בעיקר לאבד – מבחינתו כסף הוא מרכיב האושר העיקרי ולפיכך המחשבה שהוא עשוי לאבד את מה שיש לו, את הכסף, את הרכוש או כל דבר אחר שמרכיב את הונו, מכניסה אותו למתח ולחרדה. כל הוצאה נראית לו כמאיימת, הוא עשוי לחיות חיים שהם הרבה מתחת ליכולת הכלכלית האובייקטיבית שלו, הוא יחשב תדירות את כמות הכסף שאמור להיכנס לחשבונו, יהרהר ללא הרף במה שאפשר לעשות כדי להגדיל את הונו ואיך אפשר לעשות עוד כסף – אדם זה חוסך איפה שצריך אבל גם איפה שכלל אין צורך בעיקר כי הפחד מנהל אותו. חרדה כלכלית בהחלט עשויה להשפיע על מצבו הפיזי של האדם. העיסוק הבלתי פוסק בענייני הכספים מזין את החרדה והגוף יגיב בהתאם, בין היתר הדבר עלול להתבטא בתחושות ותופעות של דופק מואץ, קשיי נשימה, סחרחורות, קשיי שינה, כאבים, הפרעות עיכול וכו'.

העיסוק הבלתי פוסק בכסף…

אלה וירון הם בני זוג בשנות הארבעים לחייהם. יש להם שלושה ילדים, הם בעלי משרות טובות ומרוויחים יפה, יש להם חסכונות, קופות גמל ותכניות ביטוח. למרות זאת, אלה חיה בחרדה תמידית: היא פוחדת שלא יהיה לה מספיק כדי לתת לילדיה, פוחדת שלא יהיה להם מה לאכול ופוחדת שאחד מהם יאבד את כושר העבודה. היא פוחדת שיישארו בחוסר כל. הפחד מכתיב את צעדיה, היא מגבילה את עצמה בכל הקשור להוצאות וטרודה במחשבות איפה וכיצד אפשר לחסוך עוד ועוד. כפי שהיא מעידה על עצמה, למרות שקיימת בה הידיעה שאפשר "לשחרר מעט את החגורה", היא מהדקת אותה יותר ויותר. כל הוצאה מרגישה לה כמו בזבוז מיותר והיא חוששת שאם תבזבז עכשיו, לא יהיה לה מה לתת לילדיה אחר כך. למעשה, יותר ממה שאלה עסוקה בכסף, היא עסוקה בפחד. כאשר אלה מתייחסת אל הכסף כאל הגנה מפני החיים, היא שוכחת לחיות אותם!

לנהל את הפחד והכסף בהבנה נכונה!

על מנת לעזור לאלה להוריד את מפלס החרדה יש להביא לתשומת ליבה את מה שקורה לה בגוף, ללמד אותה להוריד רמות של מתח, ללמד אותה כיצד ה-"פוזה" שהיא מחזיקה בגופה בעקבות הפחד מעצימה את רמת החרדה שלה באופן קבוע. עליה ללמוד ראשית להיות נינוחה בגופה. בהליך מסודר של טיפול בחרדה בהדרכתי:

1. נלמד מה קורה בגוף כאשר הפחד מציף אותנו וכיצד להגיב אליו באופן אחר ממה שהגיבה עד כה אלה;
2. נלמד כיצד לאפשר לפחד להיות איתנו מבלי לנהל את חיינו.
3. נלמד לזהות דפוסי חשיבה שמפעילים את החרדה ולעשות בהם שינוי אמיתי;
4. נלמד להיות בנוכחות מלאה ברגעי ההווה ולתת להווה ליצור את העתיד מבלי להתעסק בו ללא הרף.

לצד זאת, ננהל מעקב אחרי הכסף המשפחתי עם איש מקצוע – אדם שהוא בעל סמכות בענייני כספים יפרוש את הנתונים הכספיים באופן ברור כדי לאפשר לך לראות תמונה מציאותית ובהירה על ההתנהלות התקינה של הכספים שלך.

ההבנה כי כמות הכסף שאנו זקוקים לה כדי לחיות באושר קטנה מכמות הכסף שעלינו לצבור, תאפשר לנו לחיות כאן ועכשיו מתוך שמחה!

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp