טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

מחסומים בדרך לאהבה

מחסומים בדרך לאהבה
Road blocks on the way to love
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: אוקטובר 26, 2020

הכמיהה לקשר אינטימי, חם וקרוב עם האחר הוא צורך מולד וראשוני עבור כל יצור אנושי. אני חושבת שלא יהיה מי שיחלוק על משפט זה – אבל, מסתבר כי רובנו מציבים מחסומים בלתי מודעים בדרך אל יצירת קשר שכזה.

המחסומים הללו יכולים ללבוש פנים של ביקורתיות, חשדנות, חוסר אמון, שיפוטיות, סגירות, ניתוק רגשי ועוד כמה פנים… למה? כי אינטימיות פירושה להיות מאד קרוב למישהו אחר, לחלוק ולשתף את החלקים הכי פנימיים ופרטיים שלנו; כי אינטימיות אמיתית דורשת להיות פגיע מול מישהו אחר, להרגיש מישהו אחר, להיפתח, להיחשף – וזה יכול להיות כל כך נעים ויחד עם זאת כל כך מפחיד!

פחד מאינטימיות

הפחד מאינטימיות קשור בדרך כלל לקשר שחווינו בעבר וגרם לנו לכאב גדול. זה עשוי להיות קשור לקשר הראשוני שלנו עם הדמויות שגידלו אותנו או כל קשר אחר במהלך השנים, יכול להיות קשור למקומות בהם צרכינו הרגשיים לא קיבלו מענה, למקומות בהם לא פיתחנו חוויית ערך עצמי מספקת, שלמדנו בדרך זו או אחרת שאין במי לבטוח בעולם הזה, שקיבלנו מסר כי תלות באדם אחר או ביטוי של רגשות עשויים להיות מקור לאכזבה ומאז קירבה הפכה לעניין מאיים.

"משהו לא זז שם…"

אורלי וליאור (שמות בדויים) הם זוג חביב ומקסים שהגיע אליי לקליניקה. הם ביחד מזה שנה, הם בהחלט אוהבים אחד את השנייה, אבל משהו לטענתם "לא זז שם". אורלי מספרת שליאור לא נותן בה אמון מלא, שהוא חשדן ובודק עם מי היא מסתובבת, ומצד שני לא מספר מה כואב או מפריע לו. מה שליאור וגם אורלי לא ידעו הוא ש"מאחורי הקלעים", ליאור בטוח שכל מה שהוא אומר ועושה עומד תחת מבחן ולכן הוא נמנע מחשיפה, שליאור חי בחשש יום-יומי שאורלי תעזוב אותו וכי למה לו להיות חשוף ומכך פגיע, בפני מי שיש סיכוי שבכל רגע תבחר לעזוב?

ליאור מספר שאורלי נמנעת מקשר משך ימים רבים, שתמיד יש לה עניינים חשובים ממנו וקשה לתאם איתה פגישה. מה שהיה סמוי מעיניהם היא העובדה שהמחסומים שהציבה אורלי בפני התפתחות הקשר שלהם והאינטימיות ביניהם, נובעים מתוך חשש שהצורך של ליאור בקרבה שלה יגרום לה לאבד את עצמה ואת זהותה בתוך הקשר. היא חוששת מהתלות שנוצרת בתוך הקשר באופן טבעי, וכדי להימנע מתחושת התלות היא שומרת על הזמן הפרטי שלה בקנאות. בכל פעם בה מידת ההתקרבות בינה לבין ליאור גדלה, היא לוקחת צעד אחד אחורה ומתרחקת פיזית ורגשית. היא עסוקה בענייניה כדי לטעון את עצמה בעצמה מחדש – את רגשותיה היא שומרת לעצמה.

מחסומים בלתי מודעים

המחסומים שאורלי וליאור הציבו היו בלתי מודעים. כל זמן שהם לא היו מודעים לכוחות הנסתרים שהפעילו אותם, הם לא יכלו לנהל מערכת יחסים חמה, קרובה ומספקת – אינטימית. בתהליך של ייעוץ זוגי גלוי ונכון אנחנו מגלים את הכוחות הסמויים, אנחנו מבינים שמה שמנהל את ההצגה הוא הפחד, לוקחים את הזדמנות לברר מהיכן הוא נובע ולאט ובעדינות רבה אנחנו לומדים להסיר את המחסומים שבנינו בדרך אל האהבה – הן בזוגיות והן ביחסים בין בני אדם בכלל.

"מערכת יחסים, כזו שיש בה אינטימיות, היא תהליך – עדין, אלים, מפחיד – שבו כל צד מחדד את האמת הפנימית שלו ומראה אותה לאחר. ובעשותו כך הוא מנפץ את אשלייתו העצמית, חושף את מורכבותו, ומנפץ את בדידותו". (אדריאן ריצ')

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp