טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

הקשבה – חובה באהבה

הקשבה – חובה באהבה
הקשבה בזוגיות
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: יולי 12, 2020

אם נסתכל על התנהגותם של זוגות רבים, יהיה נדמה שדווקא החובה הראשונה היא הדיבור. לכל אחד חשוב לומר את מה שיש לו לומר וגם בזמן שבן הזוג שלו מדבר, הוא עסוק בראשו במה שהוא עצמו רוצה לומר, אפילו קוטע אותו ולא ממש שומע את מה שנאמר – למעשה אין פה דיאלוג אלא מונולוג.

מה קורה כשאין הקשבה?

אז נדמה לנו ששמענו את דברי בן הזוג שלנו אבל למעשה דעתנו הייתה נתונה לדברים אחרים. ברור שאם כך אז לא נוכל להבין אחד את השנייה כמו שצריך. רובנו בטוחים שאנחנו מקשיבים מעולים, אבל זו רק אשליה. רובנו מקשיבים לבני הזוג שלנו וגם לאחרים דרך מה שמתחולל בראש שלנו עצמנו. ברוב המקרים אנחנו מקשיבים כדי למצוא תשובה שתראה לצד השני את הטעות שלו ונוכל לשכנע אותו לחשוב ולראות את הדברים כמו שאנחנו רואים אותם. רק ברגע שנלמד לעשות אבחנה בין מה שעובר לנו בראש לגבי מה שהצד השני אומר, לבין מה שהוא באמת אומר, רק אז באמת הקשבנו.

הקשבה אמיתית היא מקום למפגש בין העולמות של שניים. הקשבה אמיתית פותחת אותנו אל מחוץ לעולם המצומצם של עצמנו. כשיש הקשבה אין מריבות, למה? כי כשאנחנו באמת מקשיבים זה אומר שחשוב לנו להבין את הצד השני, שאנחנו מכבדים את דעתו ורגשותיו. כשיש הקשבה אף אחד מהצדדים לא יחוש שמתעלמים מהמצוקות שלו. הקשבה היא תנאי הכרחי לאהבה – כי רק כאשר אנחנו באמת מקשיבים לבני הזוג שלנו, אנחנו מפנים מקום למציאות שלהם. אם אנחנו רוצים להיפתח יותר אל בני הזוג שלנו, אנחנו חייבים לאמץ את מיומנות ההקשבה.

"החובה הראשונה באהבה היא ההקשבה", (פאול טיליך)
בתהליך של ייעוץ זוגי יחד איתי, נלמד להקשיב בדיוק כמו שהיינו רוצים שיקשיבו לנו…

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp