טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

הקשר שבין חרדה והסרעפת

הקשר שבין חרדה והסרעפת
anxiety-and-diaphragm
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: מאי 11, 2020

אנשים אשר סובלים מחרדה מתלוננים על סימפטומים פיזיים אשר קשורים ישירות למערכת הנשימה ולמערכת העיכול – האם יש קשר בין השניים? אכן, הקשר ביניהן הוא הסרעפת.

הסרעפת היא נקודת מגע בגוף בין מערכת העיכול למערכת הנשימה – מערכת העיכול היא מערכת אשר קשורה ברגשות והיכולת להכיל אותם; מערכת הנשימה קשורה ביכולת ואופן הביטוי שלנו. נשימה עמוקה תפעיל את סרעפת ותאפשר לרגש לזרום החוצה על מנת שלא לתת לרגש לזרום החוצה האדם יכווץ את הסרעפת. החזקה וכיווץ של הסרעפת הופכות אותה להיות נקודת השליטה העיקרית במערכות הקשורות ברגשות ובביטויים (נשימה + עיכול). כיווץ מתמיד של הסרעפת נותן לאדם תחושה פיקטיבית של שליטה. הזכרתי קודם כי פחד הינו רגש אותו אין אנו מעוניינים לחוות, כיווץ של הסרעפת כאשר פחד נכנס לתמונה יהיה בהרבה מקרים התגובה הישירה.

לפחד תופעות פיזיות המאפיינות אותו

תופעותיו הפיזיות של פחד נחוות כחוסר שליטה ברור. הניסיון לשלוט באי השליטה בעזרת כיווץ הסרעפת יעצים את התופעות הפיזיות המלוות את פחד עד לכדי מסר לגוף כי ישנו איום על חייו. שליטה? האם בזאת עסקינן? ברוב המקרים ניתן לומר שכן! שליטה בגופנו, שליטה ברגשותינו, שליטה באירועים בחיינו, בין אם אירועים צפויים או אלו של דרך המקרה. זהו מחול עדין של צורך בשליטה במצבי חוסר שליטה, זהו ביטוי של הרצון והדאגה כי הכול ייפול על מקומו על פי רצוננו או ציפיותינו. לפעמים שליטה והחזקה של הגוף מספקים תחושה פיקטיבית של שליטה באירועים, של "מוכנות" לקראת העתיד לבוא. שליטה מסוג זה עשויה לטפוח על פנינו…

סיפורה של דינה

דינה (שם בדוי), היא אישה בת ארבעים אימא לילדים ועובדת כמזכירה בכירה. בעלה חלה במחלה קשה ובמשך מספר חדשים שכב בבית החולים. תפקודיו היו נמוכים ביותר והיה זקוק לתמיכה מלאה בכל פעולה, הזנה,רחצה וכדומה. דינה סעדה את בעלה בבית החולים משך תקופה ארוכה. בבדיקת חשבונות הבנק וביטחונותיהם הכלכליים גילתה כי לא דאגו להבטיח את עצמם מבחינה כלכלית למצבים כאלו או דומים. דינה הבינה כי כל עלויות הטיפול בבעלה בבית החולים ובכל מה שיבוא אחר כך יצטרך להיות ממומן על ידה. כמו כן עתידם הכלכלי שלה ושל ילדיה. בשלב מסוים החלה להרגיש לא טוב פיזית – חולשה, כאבי בטן, כאבי ראש, קשיים בנשימה, דפיקות לב מואצות. עקב הרגשתה הפיזית הפחיתה את תכיפות ביקוריה אצל בעלה בבית החולים. רגשי אשם התלוו לתחושות הפיזיות. מצבה הפיזי החל להתדרדר, תחושה של מחנק בגרון וחוסר יכולת לבלוע, כל דבר שנכנס לפה מיד נפלט החוצה. החל להתפתח אצלה פחד מאכילה וכתוצאה מכך איבדה ממשקלה בצורה משמעותית, הבגדים החלו נופלים ממנה, החולשה הלכה וגברה. תפקודה במקום עבודתה היה לקוי ואפילו התעלפה מספר פעמים ונשלחה לביתה באמצע היום. בכל פעם שנכנסה למכונית על מנת לנהוג בה הייתה קרובה למצב התמוטטות עם חולשה, דפיקות לב מואצות התכווצויות ומועקה בחזה ורצון להקיא. דינה הפסיקה לנהוג ובמקרים בהם הייתה צריכה לנוע ממקום למקום נעזרה באחרים. גם בנסיעה לצד אחרים היו התופעות מופיעות. דינה בטוחה כי היא סובלת ממחלה חמורה ביותר והחלה בביקורים אצל הרופאים, הבדיקות אותן עברה היו מקיפות ורבות אך לא נמצאו ממצאים מיוחדים. מצבה הפיזי של דינה המשיך להתדרדר וזו החלה מאמינה כי היא סובלת ממחלה סופנית. בפגישה עם פסיכולוג רשם לה זה מרשם לכדורים מסוג ואליום שלא הביאו לשינוי בהרגשתה.

כשהגיעה דינה אליי תלונתה העיקרית הייתה על בעיות העיכול שלה, על כאבים באזור הסרעפת וכן על שיהוקים ללא הפסקה. אוויר שעולה לאורך הוושט בתכיפות גבוהה ובמידה שאכלה מעלה איתו את מה שאכלה. כמו כן התלוננה על כאבי ראש וחולשה רבה, על תחושת הפניקה שאוחזת בה בנסיעה במכונית ועל תפקוד יומיומי לקוי.

הבדיקה וההליך שלי

בבדיקה ידנית מצאתי כי האזור הסובל ביותר בגופה הוא אזור הסרעפת. בהתבוננות כללית במצב של דינה ניתן לראות כי זו פגשה את תחושת חוסר השליטה באירועים שבחייה – דינה פגשה בכוח גדול אשר עומד מולה ואיתו היא מרגישה כי אין בכוחה להסתדר, לאותו כוח גדול אפשר לקרוא בשם פחד. מחלה, דאגות פרנסה ועתיד לא ברור גרמו לה לאבד את תחושת השליטה בחייה ואת הביטחון העצמי שלה, ביטחון בכוח שלה להתמודד עם מה שיביאו עימם החיים.

בניסיון נואש להשיג מעט שליטה היא יוצרת שליטה פיקטיבית על ידי החזקה וכיווץ בגופה וכך מייצרת סימפטומים פיזיים אשר מגבירים ומגדילים את נפח החוויה הפיזית הלא נעימה ועוצמת הפחד. בהחזקה וכיווץ של הסרעפת דינה "מונעת" מעצמה את עצמת הפגישה עם רגשות אשר מתלווים לסיפור. בתהליך שנמשך כחצי שנה למדה דינה על הצורך שלה בשליטה, על התגובה שלה לתחושה של איבוד שליטה, למדה להביא את הכוח שלה אל מול כוח בלתי צפוי שבא מולה, למדה כי גם כשהיא מרגישה חלשה עדיין יש לה כוח, למדה על החזקה של רגשות בגוף, למדה על ביטוי פיזי של רגשות, על היכולת לשליטה ממקום של חוסר שליטה, לשלוט בתגובות ולא באירועים. מתחילת התהליך ועד להפסקתו העלתה דינה 4 ק"ג במשקלה, התחושה הכללית שלה הפכה להיות טובה וכהגדרתה הרגישה כי "חזרה לעצמה" – התמדה רצון ואמונה היו הכלים החשובים ביותר בעבודתה של דינה.

סיפור חיינו הוא למעשה סיכום הדרכים בהן בחרנו להתמודד עם כל מה שבא מולנו, הצפוי והבלתי צפוי. כבר מזמן למדנו כי בכניסה לחיים לא מחלקים תעודות ביטוח או תסריט קבוע מראש לפי בחירה – נסה לשלוט בחיים והם כבר ילמדו אותך כי אין דרך אחרת אלא לזרום איתם ולאפשר לכוחם לזרום בתוכך. החיים הם מחול שבין שליטה לחוסר שליטה בקצב משתנה, חרדה היא תמיד קריאה של החיים ללמידה, הבחירה בידיך אם להיענות לה. אני כאן בכדי לסייע!

 

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp