טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

הסקרנות הרגה את החתול…

הסקרנות הרגה את החתול…
curiosity-killed-cat
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: פברואר 17, 2019

אנחנו מגיעים לעולם עמוסי צרכים המבקשים את סיפוקם – צורך בביטחון, צורך בשייכות, צורך בהכרה, צורך בחופש, צורך באהבה, צורך באוטונומיה, בוודאות, בתשוקה, בריגוש, צורך בהרפתקה ומסתורין, בהמשכיות ועוד ועוד.

די במבט מרפרף על הרשימה החלקית הזו, כדי לשים לב לעובדה שקיימת סתירה מבלבלת בין צרכים מסוימים לאחרים, למרות שהם כולם מתקיימים בנו בו זמנית יחדיו (במינונים שונים מאדם לאדם). המשותף לכל רשימת הצרכים הזו הוא מילה אחת – חיים. ההבדל ביניהם הוא ההבדל בין להיות חי לבין להיות "חי ובועט" או במילים אחרות – מלא חיים.

אפשר לראות זאת בקלות אצל ילדים. ילדים זקוקים לביטחון, יחד עם זאת כאשר הכל בטוח, שקט ואין הרפתקה, הם משתעממים וסובלים. עבורם משחק כייפי ומרגש לא יכול להיות רק שקט ובטוח. כשאין מתח וריגוש, דועכת החיות, התשוקה וההתלהבות לשחק.

איפה זה פוגש אותנו בזוגיות?

כל רשימת הצרכים המנוגדים הזו, מלווה אותנו גם לתוך חיים זוגיים.

מצד אחד אנחנו מבקשים מהזוגיות שלנו לספק את הצורך שלנו בביטחון, ומצד שני אנחנו מבקשים לספק גם את הצורך בריגוש ובהרפתקה. מצד אחד מבקשים וודאות, ומצד שני את חדוות הגילוי והתשוקה. בדיוק כמו הילדים, רובינו צריכים וודאות וביטחון במסע החיים אך יחד עם זאת אנחנו מייחלים למסע שיש בו גם מסתורין, התלהבות ותשוקה שמשאירים אותנו – מלאי חיים.

חלקינו ינסו לספק את הצורך בגילוי ובריגוש ביחסים, על ידי נסיעות למחוזות רחוקים או ירכשו את הקאמה-סוטרה וסט אקזוטי של בגדים תחתונים. אין ספק שאלו רעיונות טובים. העניין הוא שלא התפאורה היא שאחראית לריגוש, להרפתקה ולמסתורין. אלא שהכול נמצא בעיניים דרכן מתבוננים. כמו שאמר מרסל פרוסט"מסע תגליות אמתי אינו מורכב ממציאת נופים חדשים, אלא מהתבוננות דרך עיניים חדשות". עיניים חדשות הן עיניים סקרניות, הן עיניים שחוקרות, מגלות ורואות חדש גם במקומות בהם הן ביקרו אפילו אלף פעמים. את הסתירה בקומבינציית הצרכים שלנו ניתן ליישב על ידי כך שנישאר סקרנים.

אנחנו יכולים להישאר סקרנים על בכך שנזכור שאין סוף לגילוי העצמי ולפיכך גם אין סוף לגילוי הזוגי. נשאר סקרנים על ידי כך שנבין עד כמה גדול המסתורין העומד מאחורי השאלה מי אנחנו עכשיו ומה עוד אנחנו יכולים להיות. נשאר סקרנים כלפי בני הזוג שלנו, על ידי כך שלא נפסיק ללמוד את מי שהם, את המקום המניע אותם, את מה שבמחשבותיהם וברגשותיהם, אפילו אם נדמה לנו שאנחנו כבר ממש מכירים. סקרנות כזאת, תיקח אותנו למסע מרתק בו נמצא קירבה, אינטימיות, בטחון וגם המון ריגוש ומסתורין.

יחסים טובים ומספקים הם אלו שיעמדו במבחן היכולת שלנו להישאר סקרנים –
סקרנים להכיר עוד ועוד את עצמינו וסקרנים ללמוד ולהכיר עוד חלקים באחר.
כך נוכל לשמור על קשר חי, פועם, מתחדש ומרגש לאורך שנים.

הסקרנות אמנם הרגה את החתול, אבל אותנו היא עשויה להציל!

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp