טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

לפגוש חרדה בזווית הנכונה

לפגוש חרדה בזווית הנכונה
meet-anxiety
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: אפריל 24, 2024

כששואלים אותי מה זאת חרדה, אני עונה שלתאר חרדה זה בדיוק כמו בסיפור על שניים שיושבים מול פיל ומתבקשים לתאר אותו. אחד יושב מול אחוריו והוא מתאר את עכוזו וזנבו המתנדנד והשני יושב מול פניו לכן הוא מתאר את החדק ואוזניו המתנפנפות.

שניהם מתארים את הפיל, אבל כל אחד מתאר את החלק אליו פניו מופנות. אותו דבר עם חרדה – חרדה היא דפיקות לב מואצות וחזקות, פה יבש, קוצר נשימה, תחושה קשה שמשהו ממש רע עומד לקרות, מחשבות שליליות שרצות לך בראש עד שנדמה לך שעוד רגע אתה משתגע, פחד עצום שעובר בך בגל של חום שעולה מהבטן לכיוון הראש ולחץ בחזה שמשכנע אותך שאתה בעיצומו של התקף לב לפחות. חרדה היא תסכול, בושה על שכל זה קורה לך וגם תחושת בדידות, כי אתה לבד בתוך זה והסביבה לא כל כך מבינה מה שקורה לך.

אי אפשר לברוח יותר…

חרדה קשורה במנגנונים ביולוגיים – מנגנוני הישרדות, מנגנוני "הילחם או ברח", מנגנוני סכנה והימלטות. חרדה היא חומרים כימיים שמופרשים או לא מופרשים מהמוח, חרדה היא בעצם הפחדים שהדחקנו והכאבים שהתעלמנו, הצחוק שחנקנו והבכי שכבשנו, הבושה שהסתרנו ועוד אי אלו רגשות שלא קיבלו ביטוי ונשארו אצלנו בגוף.

לפחד, לכאב, לצחוק, לבכי ולשאר רגשות, יש תנועה שמתרחשת בגוף וכשמפריעים לתנועה לקרות היא נשארת כאנרגיה תקועה שאין לה לאן לפנות. כשאנרגיה נתקעת בגוף, היא יוצרת חסימות בזרימה הטבעית שמתרחשת בו ואז הגוף מגיש לנו תלונות בצורה של כאבים, מיחושים וחרדות. חרדה מספרת לנו שאי אפשר לברוח יותר – צריך לאפשר לתנועה לקרות.

חרדה, הזמנה ללמידה!

כל התיאורים הללו מסבירים מהי חרדה בצורה נכונה.
הם מתארים את אותו הפיל, כל פעם מזווית שונה.

העניין החשוב בכל האמור עד כה הוא שלא משנה מאיזה צד תסתכל עליה,
חרדה ותופעותיה הן תמיד הזמנה ללמידה, למידה חדשה ואוהבת שלך את עצמך,
על כל שלל התגובות, הרגשות והמחשבות המלוות אותה!

מוזמנים להכיר את הגישה שלי ללמידה וטיפול בחרדה.

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp