טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

זוגיות והמשפחה המורחבת

זוגיות והמשפחה המורחבת
extended-family-relationships
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: נובמבר 29, 2018

במשך שנים ניהלנו יחסי משפחה עם ההורים שלנו, עם האחים שלנו, עם משפחת המקור שלנו. ניהלנו מערכת יחסים משפחתית על כל גווניה ועל כל הצורות בהן היא יכולה להתבטא, עד שיום אחד נכנס גורם חדש – בן/בת הזוג שלנו.

זהו מצב חדש אשר עשוי להיות לא קל בכלל לבני הזוג וגם למשפחת המוצא שעשויה לחוות הרגשת פירוד כואבת מהבן/בת מצד אחד וצורך לעכל כניסה של אדם חדש למשפחה מצד שני. המושגים שלנו על משפחתיות ו/או הדפוסים המשפחתיים שלנו לא תמיד ימצאו חן בעיני בני הזוג שלנו וכן ההרגלים או דרכי ההתנהלות של בני הזוג שלנו לא תמיד ימצאו חן בעיני משפחת המוצא שלנו.

קונפליקטים, גבולות והשפעות

כל כך הרבה קונפליקטים בזוגיות נוצרים מסביב לנושא המשפחה המורחבת: תופעות כמו הורים שמתערבים ביחסי הזוג או שאנחנו עצמנו משתפים את ההורים בבעיות הזוגיות שלנו, או חוסר קבלה מצדנו את משפחת בני הזוג וביקורת עליה וכו' – כל אלו משפיעות על איכות הזוגיות שלנו.

משפחות מסוימות מחשיבות את הנאמנות למשפחה כערך החשוב יותר מן הצרכים של כל אחד מבני המשפחה. כאשר אחד מבניה/בנותיה מפתחים זהות עצמית נפרדת, המשפחה מתקשה לקבל זאת וכך הורים או בני משפחה אחרים חודרים אל חיי בני הזוג שמאבדים את הפרטיות ובעיקר את העצמאות והבעלות על החיים שלהם. מי שצמח במשפחה שכזו עשוי להתקשות בבניית גבול בריא בין משפחת המקור לתא המשפחתי החדש ולמצוא את עצמו לעתים קרוע בין הנאמנויות והמחויבויות שלו. מצבים כאלו עשויים לגרור וויכוחים ומריבות עם בני המשפחה וקונפליקטים בין בני הזוג.

לדוגמא:

סימה מספרת שאורי מסיים כל יום את עבודתו ולפני שהוא חוזר הביתה הוא עוצר בבית הוריו לארוחת ערב. קשה לה לסימה, היא מוצאת את עצמה אוכלת את ארוחת הערב שלה כל ערב לבד. היא מרגישה בודדה ומוזנחת ושנוצרה תחרות בינה לבין הוריו של אורי על תשומת הלב והזמן שלו. היא גם מתלוננת על כך שאמו של אורי "קופצת" לבקר ללא הודעה מוקדמת ומגיעה אל ביתם מתי שנוח לה או מתחשק לה, וכמו כן שאמו של אורי מרשה לעצמה להעביר ביקורת על הדרך בה סימה מנהלת את הבית.

סימה מצפה מאורי שיבהיר לאמו שדרך זו לא מתאימה להם – שיבקש ממנה להודיע לפני שהיא מגיעה, שתפסיק להעיר הערות ותניח לה לנהל את הבית כפי שהם מוצאים לנכון. אורי מסרב לעשות כך ומצפה מסימה שתקבל את אמו כמו שהיא, כיוון שכוונותיה טובות והוא לא רוצה לפגוע בה. אורי גם מספר שסימה משתפת את אמה בכל מה שקורה בניהם, שזה גורם לו להרגיש חשוף ושחל שינוי ביחס משפחתה של סימה כלפיו בעקבות זאת.

סימה מצפה שאורי יבין אותה ואת צרכיה ויעמיד אותם לפני הכל.
אורי מצפה שסימה תבין אותו ואת צרכיו ותעמיד אותם לפני הכל.
בינתיים הם רבים ללא הרף.

המחויבות הראשונית… לבני הזוג או להורים?

חשוב לזכור – אנחנו תמיד נישאר בן/בת של ההורים שלנו אבל… בתהליך טבעי,
כשבחרנו לחיות בזוג, המחויבות הראשונית שלנו אמורה לעבור אל בני הזוג שלנו!

זוגיות חדשה היא התחלה חדשה – היא התחלה של משפחה חדשה שבה עלינו להשקיע משאבים רגשיים ופיזיים על מנת לבנות אותה. חשוב לפתח גבולות ברורים ביחד עם גמישות כזו שתאפשר לנו ולמשפחות המוצא שלנו ללמוד ולקבל את השינוי בחיינו וכך לאפשר לכולנו חיים שמחים, מאושרים ומלאי סיפוק. בתהליך של ייעוץ זוגי נלמד איך לפתח את היחסים הזוגיים וגם לשמור על קשרים טובים עם המשפחה כולה…

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp