טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

בגידות בנישואים – למה הן קורות?

בגידות בנישואים – למה הן קורות?
בגידה בנישואים ובזוגיות
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: פברואר 18, 2024

בגידה היא חוויה קשה לשני הצדדים. הסטטיסטיקה מלמדת כי לכל אחד יש סיכוי של יותר מ-50% לפגוש בחייו בגידה, אם בצד הבוגד ואם בצד הנבגד, כאשר ישנם מספר סוגים שונים של בגידה, כך למשל – להבטיח ולפעול בניגוד להבטחה; לקיים קשרי ידידות מבלי לספר; לעזור לאחרים מבלי לידע; ושקרים – כל אלו עשויים להתפרש כבגידה. ככל שהאדם מחמיר עם עצמו וסביבתו, פגיעה בערכים שחשובים לו עשויה להיתפס על ידו כמעשה בגידה. לרוב נשייך בגידה לתחום של יחסי מין, אנו נתייחס כאן לבגידה המינית.

ברוב המקרים, בגידה בנישואים מתרחשת ללא תכנון מראש. רוב המקרים של יצירת קשר מיני עם מי שאינו בן הזוג הקבוע מתרחשת באופן אקראי. רבים מן הרומנים האסורים או בגידה במקום העבודה מתחילים כאשר תוך כדי הקשר המקצועי מתפתחת ידידות ומתגלה משיכה. לעתים זה יקרה עם מישהי או מישהו מקרב מעגל החברים הקרוב ולפעמים אפילו בתוך המשפחה המורחבת. זה יכול לקרות לכל אחד, אך אלו שמכורים להתאהבות עלולים "ליפול למלכודת" בייתר בקלות. ברגע שנכנסת שיגרה ליחסים הם יחפשו ריגוש במקום אחר. התשוקה הרבה המתלווה לחוויה מביאה אותם לריגוש, לחיוניות עצומה ולתחושה של High.

הסיבות לבגידה בזוגיות הן רבות:

שחיקה בקשר, חוסר בסקס, דחף להתנסות במגע נוסף עם בני המין השני, רצון להתנסות בחוויות מיניות שונות נוספות, לעתים צורך להרגיש צעיר, נקמה או כעס, קושי להרגיש חופשי עם בן הזוג; צורך בריגוש, כאמור, גם כאלו בני זוג שנמצאים בקשר טוב עשויים לחפש ריגוש במקומות נוספים; אפילו לחץ חברתי של חברים שבוגדים עשוי להוביל לבגידה. האם לבוגד אין חשש כי הרומן יתגלה? האם הוא לא חושש מהתוצאות? כמובן, אך לרוב חשש זה מודחק. נזהרים, עוצמים עיניים וגם מוצאים צידוקים למעשה "מה שאני לא מקבל בבית אני מקבל בחוץ". האדם חושב שמצא דרך לענות על צרכיו הרגשיים וגם לשמור על הנישואים שלו.

משהו ביחסים חייב להשתנות…

בשלב כלשהו הצד הנבגד יתחיל להרגיש שמשהו לא כתמול שלשום – איחורים, היעלמויות, התעסקות גדולה יותר בטלפון, יתחילו לשאול שאלות ואז גם יתחילו השקרים. הסקס הולך ומתמעט או נעלם לגמרי, הצד הנבגד נפגע ומתרחק יותר ויותר, תהום נפערת בין בני הזוג. סביר להניח כי האמת תצא לאור באיזה שהוא שלב והרומן יתגלה. כאן יקבל ביטוי הסבל של הצד הבוגד. הוא נתפס בקלקלתו, הופך להיות אשם, ועם זאת ממש לא פשוט לסיים משהו שאתה נהנה ממנו.

בגידה היא משבר קשה בתוך יחסים, אך לא תמיד הינה גורם שמסיים אותם. בגידה היא בהחלט עדות לכך שמשהו ביחסים חייב להשתנות – בגידה היא שער ללמידה: ראשית יצטרכו בני הזוג להבין שאי אפשר לקחת את בן/בת הזוג כמובן מאליו, שיש להבטיח שבן/בת הזוג שלנו יהיה מאושר לצידנו ושאי אפשר להפסיק להיות קשובים לצרכים הרגשיים שלו. במידה ויש סירוב להמשך הקשר הזוגי, תפקידו של הייעוץ הזוגי הוא להוביל את הפרידה בדרך חברית עד כמה שאפשר ומתוך שיתוף פעולה. במידה ובני הזוג מביעים רצון אמיתי שלא לסיים את הקשר בניהם, ייעוץ זוגי יעזור להם לבחון מחדש את הקשר שלהם ולבנות אותו בצורה טובה יותר ומשופרת, ביחד. לבני  זוג שעוברים את המסלול הכואב והקשה הזה יש סיכוי גבוה לזכות בהתחדשות האהבה ביניהם, ובגילוי רמה גבוהה יותר של שיתוף וכנות אמיתית.

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp