טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

חרדת נהיגה – אפשר להיפטר מזה!

חרדת נהיגה – אפשר להיפטר מזה!
driving-anxiety
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: נובמבר 29, 2020
כמה פשוט וקל ניראה לנו להיכנס למכונית, להניע ולצאת לדרך. עבור רובנו נהיגה היא הדרך להגיע לעבודה, לקחת את הילדים לבית הספר ולחוגים, לצאת לטיולים ועוד ועוד – ולא פחות מזה, נהיגה היא חלק מתחושה אישית של עצמאות. פחד לנהוג, פחד לנהוג בלילה, פחד לעלות על כביש מהיר / עמוס /רב נתיבי וכו' עלול לשבש את אורח חיינו הנורמלי. הפעולה הפשוטה לכאורה של נהיגה הופכת לפתע קשה לביצוע ולעתים אף לבלתי אפשרית.
אורה (שם בדוי) הייתה רגילה להגיע אל מקום עבודתה בנהיגה. כל בוקר היא עולה על הכביש המהיר ותוך כעשרים דקות היא מגיעה ליעדה. בוקר אחד היה שונה מכל שאר הימים. בבוקר זה בזמן הנהיגה, אורה חווה דופק מהיר, קוצר נשימה, לחץ בחזה וזיעה קרה. היא נבהלת, בטוחה שעוד רגע היא מקבלת התקף לב. המחשבות מתרוצצות בראשה במהירות שיא: "אני עומדת לקבל התקף לב, אאבד שליטה במכונית, אפגע במכוניות שלצדי, אני אתרסק ואמות!". כמובן שהגוף שלה מגיב למחשבות המלחיצות הללו בכך שכל התופעות אותן היא מרגישה הולכות ומתחזקות. ברגע שהייתה אפשרות לעצור בצד, היא עושה זאת ומתקשרת לבן זוגה שיבוא "להציל" אותה. אין ספק כי אורה חוותה התקף חרדה ויכול להיות כי לתחושות הפיזיות הראשוניות שהרגישה אין כלל קשר אל הנהיגה, אך מכיוון שהתחושות תפסו אותה בזמן נהיגה היא מקשרת בין שתי העובדות ומסרבת לנהוג מאז.
 
החוויה הקשה מבחינתה שפכה אור על העובדה שבכל רגע נתון בזמן נהיגה היא עשויה לקבל התקף חרדה, דבר אשר מסכן אותה ואת הסובבים. מבחינתה מרגע זה ואילך נהיגה זה דבר מסוכן ובלתי אפשרי עבורה יותר. לעבודה היא נוסעת באוטובוס, יוצאת שעתיים לפני תחילת העבודה כדי להגיע בזמן. את הילדים היא לא מסיעה ובשאר הזמן היא מגבילה ומצמצמת את אפשרויות הפעילות שלה. אורה מרחמת על עצמה, שופטת את עצמה ותחושת הערך העצמי שלה נפגעת גם כן. היא מרגישה מוגבלת ופחות "טובה" ממה שהיא יכולה להיות…

כיצד ניתן לטפל בבעיה?

טיפול בחרדת נהיגה מתחיל כמו טיפול בכל חרדה אחרת – על ידי יצירת אמון מחודש בגוף שלי, בעצמי. יש ללמוד כיצד מתבטא פחד בגוף מבלי להגיב אליו בפחד. תגובה של פחד אל מה שקורה בגוף היא זו שיוצרת את החרדה. יש ללמוד את דפוסי החשיבה שיוצרת החרדה ולהכניס בהם שינוי מתוך מודעות. למידה זו תחזיר את התחושה כי איננו חסרי אונים אל מול מה שקורה לנו, שיש כלים להתמודד עם החרדה גם אם זו תופיע בזמן נהיגה, שלמחשבות שלנו יש השפעה על מה שקורה בגופנו ולנו יש את היכולת להשפיע עליהן ובכך להשתחרר מהחרדה!
 
אפשר להיפטר מחרדת נהיגה ולחזור לאורח חיים רגיל ומלא, אל תתפשרו על איכות החיים שלכם – אני כאן בכדי לסייע!
שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp

תפריט נגישות