טלפון ליצירת קשר 052-2845474
צור קשר

אגורפוביה – הפחד ממקומות הומים

אגורפוביה – הפחד ממקומות הומים
agoraphobia
  • אורית צוקר Ph.D T.C
  • מאת: אורית צוקר Ph.D
  • |
  • עודכן לאחרונה: מרץ 16, 2020

דניאל חווה התקף חרדה ראשון במהלך נסיעה באוטובוס. הלב שלו פעם מהר וחזק, נשימתו הייתה קצרה ותחושה של מחנק אחזה בגרונו, רעד הופיע בגוף שלו. כל מה שהוא רצה באותו הרגע היה לברוח, לרדת מהאוטובוס ומהר. האירוע היה כל כך עצמתי עבורו – התחושה הלא נעימה, ההרגשה שהוא מאבד שליטה בגופו, ה”פאדיחה” שאנשים זרים יראו אותו במצב כזה, שהוא מחליט להימנע מנסיעה באוטובוס לתמיד. ההתקף השני פגש אותו בחוף הים.

החשש מהתקף נוסף גורם לו להתרחק ממקומות הומי אדם, ממקומות פתוחים ולהמעיט ביציאה מהבית. כבר חדשים שהוא יוצא מביתו רק כאשר באמת אין לו ברירה אחרת – הוא יוצא לעבודה, או לערוך קניות. גם אז היציאה מהבית כרוכה עבורו במאמץ אדיר פיזית ונפשית. זה לא שהוא לא חולם על בילוי בחיק הטבע או על נסיעות למקומות רחוקים. הוא בהחלט מייחל ליום שזה יקרה, אבל הוא פוחד. הוא פוחד מהתקף חרדה. הוא בטוח שחשיפה למקום פתוח/הומה אדם, תביא עמה התקף חרדה שיתבטא בדופק מהיר, ברעד, בקוצר נשימה, בטן מתהפכת וחוויה כללית שחייו בסכנה. התחושה כל כך חזקה ולא נעימה שהוא ימנע מלהגיע אל כל אותם מקומות מאיימים. לאט אבל בטוח הוא מצמצם את עולמו, הוא לא יוצא לבלות עם חברים, הוא לא פוגש בני משפחה, הוא בעיקר רוצה להיות בבית. מצד אחד ישנה הרגשת הקלה עצומה "בלהיות בבית" – בבית הוא מרגיש בטוח, מצד שני ככל שהוא מרגיש יותר בטוח בבית, כך החוץ מהווה איום יותר גדול. הוא מודע לכך שהוא מפסיד כל כך הרבה.

מהי אגורפוביה?

אם נרצה לתת הגדרה ספציפית ושם לחרדה אותה פוגש דניאל, נקרא לה כמו שהיא מופיעה במונחים המקצועיים – אגורפוביה. הפירוש המילולי לאגורפוביה הוא פחד משווקים ובתרגום פשוט יותר, פחד ממקומות פתוחים ו/או מקומות הומי אדם. אגורפוביה יכולה להתבטא גם בפחד ממקומות כמו קניונים, אולם קולנוע או הרצאות, נסיעות למקומות מרוחקים, נסיעה בכבישים פתוחים ועוד. הפגיעה באיכות חייו של דניאל משתרעת על פני הרבה תחומים: העבודה שלו נפגעת, קשריו עם בני משפחתו ועם חברים איתם הוא ממעט להיפגש אם בכלל, קשרים רומנטיים לא באים בחשבון מבחינתו, למעשה אין תחום בחייו שלא נפגע כתוצאה מהחרדה, ובעיקר נפגעת תחושת הערך העצמי שלו.

האם אפשר לעזור לדניאל? בוודאי!

מאחורי הפחדים של דניאל מסתתר סיפור, הוא מספר לעצמו מה עשוי לקרות על סמך מה שכבר קרה. הוא מדמיין סצנריו קטסטרופלי שמעצים את החרדה בראשו וסולל דרך בטוחה להתקף שיופיע. כשדניאל ילמד לזהות את הסיפור הזה, לנטרל אותו, או להחליפו באחר, גם הגוף שלו יגיב אחרת. כשדניאל ילמד להכיר את הפעילות של גופו בזמן פחד וכיצד להתמודד איתה, הוא גם ידע לסמוך על עצמו שבמידה ויופיעו סימפטומים הוא יכול להתמודד איתם עד כדי שייעלמו – או אז ימצא מזור.

בטיפול המשלב את שני הגורמים הללו, סיכויי ההחלמה הם גבוהים מאוד. כמובן שרצון, התמדה וסבלנות הם המפתח העיקרי לכל תהליך.
אם פגשתם חרדה שכזו מסוג אגורפוביה, אל תחכו, טפלו בה בהקדם – אני כאן בכדי לסייע לכם!

שתף עם חברים

לייעוץ מקצועי | מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

הודעת WhatsApp

תפריט נגישות